Széklet pancreas specifikus elasztáz
A pancreas specifikus elasztáz a fehérjebontó enzimek családjába tartozik, amelyet a fehérvérsejtek egy típusa, a neutrofil granulociták termelnek. Legfontosabb feladatuk a szervezetben zajló gyulladásokra adott normál reakció. Lebontják a szervezetben lévő fehérjéket, így a szervezet kitudja üríteni azokat, majd részt vesz azok újrahasznosításában is.
A széklet pancreas specifikus elasztáz bármilyen hasnyálmirigy működési rendellenességből (legyen az gyulladás, tumor, diabétesz, vagy a hasnyálmirigy eltávolítása) kialakuló hasnyálmirigy funkció csökkenés markere. A hasnyálmirigy enzim helyettesítés nem befolyásolja az értéket.
Mit mutat a vizsgálat?
A széklet pancreas specifikus elasztáz teszt a székletmintában található, hasnyálmirigy által termelt elasztáz 1 enzim mennyiségét méri. Az elégtelen emésztőenzim termeléssel járó hasnyálmirigy betegségek diagnosztizálására használható. A pancreas elasztáz 1 az emésztőrendszeren sértetlenül halad keresztül, ennek köszönhetően lehetőség van a székletből történő fájdalommentes enzimszint meghatározásra.
A széklet pancreas elasztáz 1 szint tartalma, már az enyhe fokú hasnyálmirigy elégtelenséget is ki tudja mutatni.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
Kifejezetten hasnyálmirigy működési rendellenesség vagy gyulladás gyanújának esetén szokták elrendelni a vizsgálatot. A tünetek a következők lehetnek:
- övszerű fájdalom a köldök magasságában
- hasfájás
- hasfeszülés, haspuffadás
- émelygés, hányás
- sárgaság
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
Fontos megjegyezni, hogy hasmenéses széklet nem alkalmas a vizsgálatra, valamint menstruáció alatt ne történjen mintavétel! A mintát egy speciális mintavételi eszköz segítségével kell levenni, melyet Klinikáink recepcióján kérhetnek.

Mire utalhat a széklet pancreas specifikus elasztáz vizsgálat eredménye?
Az értéktől függően kimutatható, hogy milyen szintű hasnyálmirigy működési rendellenességgel állunk szemben. Alacsonyabb értéke jelzés értékkel bír, amely mutathat hasnyálmirigy károsodást, vagy gyulladást.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel belgyógyász vagy hematológus szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.